פלנטר פצאיטיס (“דורבן”)

פלנטר פצאיטיס, הידוע בכנוי “דורבן ברגל / עקב”, הוא מצב שכיח של כאבים בעקב.

לעיתים קרובות הכאב מתואר כדקירה, מתיחה, או דריכה על אבן. הכאב הטיפוסי חד במיוחד בדריכה הראשונה לאחר מנוחה, שינה או ישיבה. קיימות השערות רבות לגבי הגורם לכאבים, ונראה שהגורם הנו תהליך דמוי דלקת.

המבנה הקרוי “פציה פלנטרית” הנו רצועה דקה ורחבה המחברת את קדמת כף הרגל לעצם העקב.הרצועה נמתחת בדומה למיתר בעת דריכה על כף הרגל.
מוקד הכאב הנו לרוב בנקודת החיבור (אחז) של הרצועה לעצם העקב.

אז מה זה דורבן?

המונח “דורבן” מתייחס לממצא בצילומי רנטגן שלעתים מלווה את התופעה (ולעיתים לא).
כאשר שוקע סידן באזור התהליך הדלקתי, נראה צורה של “קוץ” מהעקב לפנים, בנקודת החיבור של הרצועה הפלנטרית.
הממצא הזה אינו מצביע על בעיה פעילה, כיוון שהוא ימשיך להתקיים גם לאחר החלמה מלאה, ומנגד, היעדרו אינו שולל בעיה פעילה.

דורבן

כאבי דורבן

כאשר ישנו דורבן ברגל אנשים רבים חווים כאבים. אך ממה בעצם נגרמים כאבי דורבן ברגל? כאשר מטופל סובל מדורבן או פלנטר פצאיטיס הרצועה הנקראת פסיה פלנטרית ניזוקה ואף מתעבה. הסיבה לכך היא היווצרות של דלקת שלרוב נגרמת מעומס יתר, אך ישנם גם גורמים אחרים שיכולים לעודד את היווצרותה. הדלקת היא בעצם תגובה של מערכת החיסון נגד גירויים, שמטרתה להילחם בגורם הגירוי. כתוצאה מהדלקת נוצר חום מקומי, נפיחות וגם כאב.

 

מי שסובל מפלנטר פציאטיס שאליו מתלווה דורבן בעקב, עשוי לסבול מכאבים הנובעים מהעצם הגרמית הגדלה על קצה העקב. יחד עם זאת, לרוב זהו אינו הגורם לכאב ובהחלט יכול להיות שמטופלים אשר להם יש דורבן, כלל לא יחושו בכאב.

מה הם הגורמים לפנלנטר פצאיטיס?

ישנם כמה וכמה גורמים אפשריים להופעה של פלנטר פצאיטיס. לפניכם הגורמים האפשריים לכך:

  • מין – נשים נמצאות בקבוצת סיכון גדולה יותר להתפתחות של פצאיטיס פלנטרית מאשר גברים.
  • השמנת יתר – כאשר מטופל סובל ממשקל עודף, מופעל משקל רב יותר על כפות הרגליים. העומס המוגבר על הרצועה הפלנטרית הנמצאת בכף הרגל יכולה לגרום לתופעה להתרחש.
  • נעליים – גורם נוסף שעשוי ליצור מצב של דלקת פלנטרית הוא נעילה של נעליים לא נכונות. נעלי עקב, נעליים במידה גדולה או קטנה מדי, נעליים עם סוליות דקות ועוד, יוצרות עומס רב על כף הרגל. הדבר נכון עוד יותר בקרב מי שסובל ממנח לקוי של כף הרגל, כמו מי שיש לו קשת גבוהה מדי או קשת שטוחה.
  • עומס ממושך ועקבי – אנשים שעובדים שעות ארוכות על רגליהם בכל יום, במיוחד אם מדובר בקרקע שטוחה או קשיחה במיוחד, מועדים יותר לסבול מפלנטר פצאיטיס.
כאבי דורבן

סימנים לפלנטר פצאיטיס

התסמין המרכזי של דורבן הוא כאבים באזור העקב. לרוב הכאבים יהיו עזים יותר מיד עם הקימה משינה, לאחר מנוחה ארוכה, לאחר ישיבה או עמידה ממושכת. יהיו מטופלים שיחושו בכאב עמום שאינו מתרכז בנקודה מסוימת בעקב ויהיו כאלה שיבחינו דווקא בכאב חד. כמו כן, יהיו מטופלים שיחושו בכאב במהלך פעילות גופנית כמו הליכה או ריצה. במקרים שכאלה הכאב יהיה מובחן בתחילת הפעילות הגופנית ולאחר מכן הוא ילך ויעשה עמום יותר. הכאב עשוי להופיע גם בסוף היום במקרה שהמטופל עמד זמן רב על רגליו.

אבחון דורבן בעקב

בתחילה אבחון של פלנטר פצאיטיס יעשה לפי תלונותיו של המטופל ותיאור התסמינים שלו. לאחר מכן תתבצע בדיקה גופנית שתבחן את הרפלקסים של כף הרגל, את טווח התנועה של כף הרגל, בחינה של שיווי משקל ועוד. אם אכן עולה החשד שהמטופל סובל מפלנטר פצאיטיס הוא יופנה לבדיקת רנטגן, המאפשרת מציאה של דורבן פלנטרי בעצם העקב כמו גם שלילה של בעיות רפואיות אפשריות אחרות. ייתכן כי הרופא יפנה את המטופל גם לבדיקת אולטרסאונד, בדיקת MRI ובדיקת דם, כדי לשלול בעיות רפואיות אחרות ולבחון האם ישנה התעבות של הפלנטר פסיה.

איך מטפלים?

כשני שליש מהסובלים מתופעה זו מחלימים מעצמם ללא התערבות כלשהיא, תוך 3-4 חודשים.

לאלה שלא… ניתן לטפל בתופעה מכאיבה זו בעזרת מספר סוגי טיפול:

  • פיזיותרפיה – במקרים של פלנטר פצאיטיס תרגילים פיזיותרפיים יכולים לסייע בחיזוק שרירי הרגליים וכפות הרגליים, כמו גם בתיקון הדרך שבה המטופל דורך על כף הרגל כדי להפחית עומסים.

  • רפידות לבלימת זעזועים תחת העקבים – רפידות סיליקון באזור העקב מסייעות בהפחתת הזעזוע הנגרם לעקב בזמן הנעת כף הרגל. אמצעי זה מסייע בהפחתת כאבים.
  • מדרסים בהתאמה אישית – מדרסים לדורבן מסייעים בהפחתת העומס המופעל על הרצועה הפלנטרית באמצעות תיקון מנח כף הרגל של המטופל. זו דרך נהדרת להפחית כאבים ולמנוע הופעה חוזרת של הבעיה.
  • זריקות סטרואידים או דיקור – הזרקת סטרואידים מיועדת בעיקר להתמודדות עם הדלקת ברצועה ועם הכאבים. דיקור הוא טיפול משלים שנועד לסייע בהפחתת המתח שנוצר ברצועה.

  • גלי הלם – מכשיר גלי ההלם מסייע בפירוק העצם המסוידת שנבנתה בקצה העקב. בנוסף הגלים מסייעים בשיקום הרקמות הפגועות ברצועה והרחבת כלי דם ליצירת מעבר טוב יותר של חמצן לאזור.

  • ניתוחים (נדיר יחסית ורק כשהטיפולים האחרים לא עוזרים)  – במקרים נדירים יבוצע ניתוח שבו מנתקים חלק מהרצועה מאזור העקב כדי להפחית את המתיחה.

זכרו: אבחון מוקדם עוזר בטיפול יעיל ומהיר!

שאלות ותשובות על דורבן

ישנן דרכים שבהן אפשר לנקוט כדי לנסות ולהימנע מפלנטר פצאיטיס כמו: הימנעות מהפעלת עומס מוגבר על כף הרגל, הימנעות משגרת אימונים מאומצת והקפדה על מנוחה, הפחתת משקל עודף ועוד. יחד עם זאת, אין זה מבטיח בצורה מוחלטת שהתופעה לא תתרחש.

כדי לקבל את הטיפול הטוב והיעיל ביותר מומלץ לפנות לאורתופד מומחה לכף הרגל.

 

כאשר לא ניתן טיפול הולם בזמן, עשוי הפלנטר פצאיטיס להתפתח למצב של דלקת כרונית בעקב. כמו כן, עשוי להיות גם כאב כרוני ואפילו קרע של הרקמה.

סובלים מכאב באיזור? אל תהססו! גשו להיבדק!